Marknaden rör på sig igen
I min årskrönika summerade jag 2025 med försiktig optimism. Vi såg då tecken på att fastighetsmarknaden stärktes, ökad transaktionsaktivitet och en finansieringsmarknad som fungerade bättre än på länge. Nu, ett par månader in på nya året, har den bilden bekräftats. Den tydligaste skillnaden är att fler affärer faktiskt genomförs nu. För ett år sedan blev många transaktioner aldrig av, köpare och säljare hittade inte varandra, eller så avvaktade båda parter en bättre marknad.
Det här märks även i statistiken. Cushman & Wakefield rapporterar att den svenska transaktionsvolymen för kommersiella fastigheter under första kvartalet 2026 nådde 48,7 miljarder kronor, en ökning med 32 procent jämfört med samma period förra året. De största affärerna sker visserligen i segment som ligger utanför vårt eget verksamhetsområde, men den ökade aktiviteten ger ringar på vattnet i hela branschen.
Köpare och säljare hittar tillbaka till varandra
Bankerna har fortsatt en mer återhållen position, vilket gör att fler aktörer söker sig till alternativa finansiärer. Och det handlar inte bara om bankerna, även kreditmarknadsbolagen möter idag exponeringsbegränsningar till följd av skärpta kapitaltäckningsregler. Det är en utveckling som inte är ny, men som blivit ännu tydligare i takt med att aktiviteten i marknaden ökar.
Vår roll i den här typen av marknad ligger i flexibiliteten. Bankerna och de traditionella kreditmarknadsbolagen har sina roller att spela, men för många typer av affärer, särskilt de som kräver mer anpassade upplägg, behövs andra lösningar. Vi har möjlighet att vara mer flexibla både i belåningsgrader och affärsupplägg. Det är en position som blir extra värdefull när marknaden är i rörelse och affärer behöver gå i mål.
Vid årsskiftet justerade vi också vår finansieringsstruktur, vilket gjort oss ännu mer konkurrenskraftiga i den växande marknaden för förvärvs- och fastighetsfinansiering. Det är en förändring vi gjort för att bättre kunna möta våra kunders behov i den här fasen. Vi kan helt enkelt vara med på fler affärer än tidigare och på villkor som passar både kunderna och oss bättre.
Vad händer härnäst?
Året har börjat starkt, och jag är försiktigt optimistisk inför fortsättningen. Vi har haft en bra start på 2026 och vår egen bedömning är att utvecklingen håller i sig. Världsläget är såklart fortsatt svårbedömt och mycket kan hända på kort tid, men vi tror på en fortsatt stabilisering och ser fram mot att det kommer göras fler affärer och startas fler projekt under året.